Resmi olarak hala hamile değilsiniz — fakat üzerinde çalışıyorsunuz. Yumurtalama Gününe geri sayım resmi olarak başladı ve sperm ve yumurta arasında orta fallop buluşmasını ayarlamak için hazırsınız.

Hafta 2

Vücudumda Yeni Ne Var?

Adetiniz bittiği göre rahminizin çeperi toparlanmaya başlar; böylece bu döngü boyunca gebe kalmayı başarırsanız; yerleşmeye mümkün olan en misafirperver ortamı sağlayabileceksiniz.
Eğer şuanda yani gebeliğin ikinci haftası boyunca içinde olup biten olayları gizlice gözetlemenize izin veren bir çeşit yüksek teknoloji casus kameranız olsaydı; yumurtaların oldukça fazla aksiyon merkezi olduklarını görecektiniz.

Yumurtlama olur; ideal olarak sperm zaten orada beklemektedir (ya da yüzmektedir).

Vücudunuza neler oluyor?

Görüyorsunuz, her ay vücudunuzda Ayın Yumurtası hakları için rekabet eden 15 20 adet yumurta arasında ufak bir yarışma var. Çoğu aylar boyunca, sadece bir yumurta olgunlaşır ve serbest kalır; fakat bazı belirli döngülerde, birden fazla yumurtayı serbest bırakırsınız. (Bu ikizler ile sonuçlanan yollardan biridir.)

Buna karşın, spermlerin sadece yüzde 1’i vajinanın üst kısmından rahmin içine olan yolculuğu tamamlamayı başarır. Daha sonra yumurtaya sahip olan fallop borularına ulaşmak zorundadır.

Spermlerin %50’si bu noktada yanlış fallop tüpüne varmalarına yol açan yanlış yönü seçerler.

Doğru tüpe ulaşmayı başaran sperm (haritayı gerçekten okuyanlar!) kas kasılmaları ve yumurtayı ileri itmek için yapılmış; fakat aynı zamanda spremi yeri doğru iten kıl benzeri lifler gibi zorlu bir engelleri geçmek zorundadırlar. Net sonuç? 200’den az sprem yumurata ulaşmak için yollarını bulurlar.

Sperm

Bu noktada, rekabet iyice kızışır. Sadece bir tane kazanan olabilir (Tabii, eğer çoklu doğumlar ile ilgili konuşmuyorsak).

Spermlerden biri yumurtanın içine girmeyi başarınca, yumurta diğer bütün rekabet eden spermlere kendini kapatır.

Sonunda tek bir sperm, Sprem Survivor’un bu bölümünden galip olarak çıkmıştır!

Bu hafta, vücudunuzda diğer başka değişiklikler olduğunu da fark edebilirsiniz, bu arada, en fark edilir yumurtalama öncesi belirti, servikal mukusunuzun miktarının ve kalitesinin değişmesidir.

Gebeliğin 2. haftası için bazı sorular ve cevaplar: (unutmayın, eğer kendi sorularınıza varsa, aşağıdaki yorumlar bölümüne yazın veya diğer taraftan, yorumlardaki bir sorunun cevabını biliyorsanız, lütfen deneyiminizi paylaşın.)

Gebelik yaşı ve fetüs yaşı ne anlama gelmektedir?

Gebelik yaşı ve fetüs yaşı gebeliğinize tarih koymak için kullanılır.
Gebelik yaşı terimi son adet döneminizin ilk gününden itibaren geçen süreyi ifade eder. Eğer gebelik yaşınız dört hafta use; bu son periyodunuzun ilk gününden itibaren dört gün geçtiği anlamına gelir. Diğer yandan, fetüs yaşı, tahmin edilen gebe kalma tarihinden itibaren sayarak gelişen bebeğinizin yaşını ifade eder.
Fetüs yaşı, genellikle gebelik yaşından iki hafta azdır. Tabii, eğer adet döngünüz daha uzun ya da kısaysa; tarihlerinizin farklı olma ihtimali vardır.

4 thoughts on “2 Haftalık Gebelik: Yumurta ve Spermlerin Hareketleri

  1. merhaba.son adet tarihim 1mayıs normal döngüm 28-29 gün ve mayıs 19-20-21inde eşimle birlikte oldum.bugün 16 gün gecikmiş bulunuyor.üç gün arayla idrarda gebelik testi yaptım sonuç negatif kan testi yaptırmalımıyım Bhcg olarak yada ne yapmalıyım. iki hafta önce sürekli mide bulantısı ama kusamama, ani tansiyon düşmeleri yaşadım şimdide sürekli bir yorgunluk halim var nasıl bir yol izlemeliyiym şaşırdım kaldım

  2. merhaba bu ayın 3 ünde kontrole gitmiştim negatif çıkmıştı adet günümü bekledim adetimin üstünden 8 gün geçti ve adet olamdım test yaptım pozitif çıktı doktora gittim ultrosonda bişey göremedi.
    acaba hamilemiyim?yada dış gebelik olabilri mi?yardımcı olursanız sevinirim..

  3. 27.03 ayında eşimle birlikde oldum şimdi kendimi yorqun ve halsız his edirem lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  4. Merhaba son adetimin bitişinin tam 11. Günü. Adetim26 sinda başlayıp 31 nde bitti. We biz reglimim bitişinden hemen sonra yani 1 nde beraber olduk.Hamile kalabilmek için Ne gibi belirtiler olur?
    Sabahları açlık hissm oluyor. . Uyku isteğim çok oluyor. . Wè başkada bi şikayetim yok. Hamile olma şansım ne kadardır acaba.?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *