Eğer henüz yumurtlamadıysanız; 3. hafta boyunca herhangi bir zamanda yumurtluyor olmalısınız. (tabii, eğer döngüleriniz, yüksek oranda düzensiz değilse ki; bu durumda bütün bahisler kapalı!) Fakat kitaplardaki gibi 28 günlük döngülerinizin olduğunu varsayarsak; yumurtlama genellikle adet döngünüzün 14. gününde olur -başka bir deyişle, dün. 

Sperm ve yumurtaEşinizin üreme görevini yaptığını varsayarsak, dölyatağı borunuzda yeni gelen yumurtanın serbestçe dolaşmasını bekleyen bol miktarda sperm olmalı. Hakikat anı sonunda geldi.

Döllenme, dölyatağı borularınızın birinde olur. Hücre bölünmesi çok büyük bir hızdadır.

Hafta 3

Bebeğinize neler oluyor

Eğer şans sizden yanaysa (denemenizin ilk döngüsü boyunca olan gebelik oranının sizin lehinize olmadığını hatırlayın) sperm ve yumurta planlandığı gibi birleşmeyi başarakcaktır.
Aşağıda, siz günlük işlerinizi yapaken, fallop tüpleriniz ve rahminizin en derin ve karanlık köşelerinde ne olabildiğinin aşama aşama açıklaması var.

  • Sperm ve yumurta, babadan 23 kromozom, anneden 23 kromozomu bir araya getirerek birleşir ve mucizevi süreç başlar – herşey plana göre giderse – sağlıklı bir bebeğin doğmasıyla son bulur.
  • Döllenmiş yumurta, (zigot olarak bilinir) fallop tüplerinizden rahme kadar üç günlük bir maceraya başlar. Rahim duvarına yerleşmeden önce iki ila üç gün daha rahmin içinde gelişmesine devam eder.
  • Rahim duvarı adet döngüsünün ilk dönemindeki hormonel değişikliklerden ötürü yumuşak ve gözeneklidir. Döngüdeki bu noktada, rahmin çeperi 0.42-0.84 cm arası bir kalınlıktadır – yerleşme için ideal şartlar!
  • Gebeliğin başlangıcından yaklaşık olarak 10 gün sonra küçük miktarda bir lekelenme (yerleşme lekelenmesi) olabilir. Bu lekelenmeyi aslında hiç başlamayacak olan adet periyodunuzun başlangıcı olarak yanılabilirsiniz.

Bebeğinize neler oluyor

Eğer siz ve eşiniz bir süredir gebe kalmayı deniyorsanız; aslında pozitif çıkacak olan bir gebelik testini yapmadan önce bile; hamile olduğunuzdan kuvvetle şüphelenebilirsiniz

Tabi ki, bunun bir parçası temenni olabilir: bunun gerçekten gebe kalmayı başardığınız döngü olmasını çok istiyorsunuz; fakat bu hissin en azından bir bölümü biyolojik gerçeklerden ötürü olabilir. Çalışmalar, bazı kadınların vücutları human chorionic gonadotropin (hCG) üretmeye başladıkları andan itibaren, hormonel değişiklikleri fark edebildiklerini göstermiştir – gebeliğin başlangıcından yaklaşık 7 gün sonra.

Aklınızdan neler geçiyor?

Bu hafta- gebeliğin 3 numaralı haftası, daha çok bir üreme arafı gibi. Döngünün ortasındaki Yatak Odası Olimpiyatlarından sonra, bütün bebek yapma çabalarınızın karşılığını bulup bulmadığını öğrenmek için 10-12 gün beklemek biraz hayalkırıklığı olabilir (eğer doğru bir evde yapılan gebelik testi sonucu istiyorsanız 12 gün, eğer biraz kumarbazsanız 10 gün!)

Gebeliğin erken dönemindeki belirtiler nedir?

Kendinizi bir kaç dakikada bir adetinizin başlama belirtilerini kontrol etmek için tuvalete giderken mi buluyorsunuz? Kesinlikle, iyi bir gruptasınız. Hamile olması beklenen kadınların çoğu, hamile miyim? konusunu akıllarına taktıkları için sık sık ve az az idrara çıkma eğilimdedir. Gebeliğin erken belirtileri ‘ni sonunda zamanı geldiğinde bir gebelik testi yapıp yapmamaya karar verirken yardımcı bulabilirsiniz.

Elektrikli battaniye mi kaldırmalı mıyım?

Elektrikli battaniye hamilelik için uygun mu?Bazı yeni çalışmalar, gebelik boyunca elektrikli battaniye kullanmak ile düşük yapma riskinin artması ve çocukluk çağı beyin kanserlerinin olma ihtimali arasında bir ilişki kurmuştur. Aynı çalışmalar, gebelik boyunca dikiş makinası kullanımıyla çocukluk çağı lösemisinin azalmasıyla ilişkili olduğunu da bulmuştur.

Başka sorunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanın.

One thought on “3 Haftalık Gebelik: Kesinlikle Hamile miyim?

  1. Bu belirtilere gore benim hamileliyim 4 haftayi gecmish oldu. 3 ve 4cu haftasinda cok sik stressler yasadim, agir kaldirdim, yogun ev isleri gordum. bunun yan etkileri, bebeye zarari olurmu? cevaplandirirsaniz cok sevinirim. onceden tesekkurler!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *