Bu sonunda tüm bebek yapma çabalarının karşılığını bulup bulmadığını öğreneceğiniz hafta. Bu haftanın ortalarından sonlarına doğru, evde yapılan gebelik testlerinden makul ölçüde doğru sonuçlar alabilmelisiniz.

Döllenmiş yumurta (zigot olarak bilinir) rahmin duvarına yerleşir ve göbek bağı oluşmaya başlar.

Hafta 4

Bebeğinize neler oluyor

Bu hafta vücudunuz hakkında fark etmeniz muhtemel en önemli şey, adetinizi kaçırdığınız gerçeğidir. (Tabii, eğer döngünüz düzensiz ise; adetinizin olmama sebebi düşündüğünüzden çok daha farklı olabilir.)

Döllenmiş yumurta rahminize ulaştı, hızlıca embriyo haline geliyor.

Aklınızdan neler geçiyor?

Kendinizi ikinci bir gebelik testi yaparken ve bütün gebelik testi kitlerinin çağrı merkezlerinden, pozitif sonucunuzun gerçekten pozitif olup olmadığını teyit etmek için yardım isterken bulabilirsiniz. (Hey, pozitif olarak pozitif olmasını istiyorsunuz, doğru mu?) Eğer ilk kez hamile kalan bir kadınsanız; geçtiğimiz bir kaç ay boyunca okuduğunuz bütün bebek yapma teorisinin pratikte çalıştığına inanmakta hala biraz zorluk çekebilirsiniz.

Sinir sistemi, kaslar ve organlar gebeliğin 4. haftasında oluşmaya başlar. Plansenta, sizin sisteminizi embriyonun amniyotik sıvısı ile bağlar, bebeğiniz yerleşiyor, şekilleniyor. 

Bebeğinize neler oluyor

Hamileliğin 4. haftasında bebek uzunluğu

Gebelik testi pozitif çıktığı zaman, gebelik gelişiminin ilk iki haftasını tamamlamış oluyorsunuz ve ne kadar hareketli bir iki haftaydı. Bebeğinizin büyüklüğü her 24 saatte iki katına çıkıyor. Alexander Tsiaras and Barry Werth’in From Conception to Birth: A Life Unfolds (Doubleday, 2002), kitabında bahsettikleri gibi eğer bebeğiniz hamileliğinizin geri kalanında da aynı hızda büyümeye devam etseydi; doğacağı gün güneşten daha büyük olurdu.

Şimdi, emriyo bir milimetre civarında.

Tabii, oyunun bu aşamasında bebeğiniz herşey; ama bir dev de değil- uzunluğu 0.36 ile 1 milimetre arasında; fakat bebeğinizin bu mikroskopik büyüklüğüne aldanmayın: bebeğiniz şu anda insan gibi görünmese de vücut sistemlerini oluşturmak için bütün zemin hazırlanmış durumda.

Gebelik Testi Zamanı Geldi

Hamileliğin bu döneminde, aklınızda muhtemelen gebelik testi yapmak vardır.

gebelik testiNe kadar erken evde bir gebelik testi yapmalıyım?
Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız; olabildiğince çabuk bir gebelik testi almalısınız. Bu yolla, sizin ve bebeğinizin gelecek aylarda olabilecek en iyi bakımı alacağınızı garanti edersiniz.
Konu hamileliği teyit etmek olunca iki temel seçeneğiniz var: kolayca alınabilen, evde yapılan bir gebelik testi kullanmak ya da doktorunuz ya da ebeniz tarafından gebeliğinizin teyit edilmesi için bir randevu almak.

Ayrıca, gebelik testi yapmanın maliyetsiz bir yöntemi var- ateşinizi ölçmek ve takip etmek. Bu yöntem ve gebelik testleri ile ilgili olarak daha fazla bilgi öğrenmek için buraya tıklayın. Evde yapılan testlerin %100 doğru olmadığını da aklınızda tutun.

Gebelik testi ile deneyiminiz nedir? Yorumlar bölümünde deneyimlerinizi paylaşın.

2 thoughts on “4 Haftalık Gebelik: Bebeğin boyu bir milimetreye kadar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *