Merak içindesiniz değil mi? Tabii, öylesiniz. Bunu anlamak için bazı seçenekler şöyledir.

Doktorunuzun ya da ebenizin gebeliğinizi teyit etmesi 

Eğer doktorunuzun ya da ebenizin gebeliğinizi teyit etmesine kadar verdiyseniz; bir idrar ya da kan tahlili isteyecektir.

Laboratuvara götürdüğünüz idrar tahlili, hemen hemen evde yapılan gebelik testi kitleri ile aynıdır. Doğrudan test çubuğunun üzerine idrar yaparsınız ya da örnek idrarın içine test çubuğunu batırırsınız. Eğer doktorunuz size sabahleyin ilk idrarınızı getirmenizi isterse; onu düşük bir ısıda tutmayı hatırlayın.

Gebelik testine bakan bir çift

Evde yapılan gebelik testleri

  • Genellikle uygun bir fiyata kolayca alabileceğiniz bir idrar testidir.

Eğer erken test yapmaya karar verdiyseniz ve negatif sonuç aldıysanız; bu negatif test sonucunu, bir “kesinlikle hamile değil” yerine  bir “muhtemelen hamile değil” olarak almak isteyeceksiniz ve bunun yerine, eğer regliniz hala başlamadıysa; daha sonraki bir kaç gün içinde evde yapılan başka bir  gebelik testi yapın veya daha duyarlı olan kan tahlilini isteyip istemeyeceğini öğrenmek için doktorunuzla iletişime geçin ve tersini öğreninceye kadar, anne rolünü oynamaya devam etmelisiniz – bebeğinizin gelişimine zarar verme potansiyeli olan herhangi bir şeyden kaçınarak.

  • Tasarruf edin. Kendiniz test yapın – vücut ısınıza odaklanınGebelik testi olarak vücut sıcaklığını ölçüyor.

Eğer baz vücut sıcaklığınızı takip ediyorsanız; evde yapılan gebelik testlerinin maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz. Eğer adetiniz gecikmişse; luteal faz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir – yumurtladığınızdan beri geçen günlerin sayısı – normalden uzunsa. Eğer 18 kez ardışık olarak yükselmiş ateşiniz varsa veya en azından üç gün boyunca sürüyorsa; ki bu tarihe kadarki en uzun luteal fazınızdan daha uzundur, muhtemelen hamilesiniz.

Aklınızda tutun:

Şimdiki nesil evde yapılan gebelik testleri yüksek oranda tutarlı olsa da; yanlış bir pozitif ya da negatif olma şansı hala vardır.  Eğer 1) idrar, uygun bir şekilde toplanmamış ya da saklanmamışsa, 2) testi yaptığınızda idrar ve test kiti oda sıcaklığında değilse, 3) idrarınızda kan varsa, 4) idrar yolu enfksiyonunuz varsa veya 5) menopoza giriyorsanız geçerli test sonuçlarınız yanlış olabilir.

Yanlış test sonucu alma şansımı azaltmak için yapabileceğim herhangi bir şey var mı?

Gebelik testlerinin %97'si geçerlidir.

Evde yapılan gebelik testleri %97 oranında doğru olabilse de; yanlış pozitifler ve yanlış negatifler olabilir. En doğru sonuçları aldığınızdan emin olmak için, şunları yapmalısınız

  • testin son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol edin;
  • sabahleyin ilk idrarınızı kullandığınızdan emin olun (gün içinde çıktığınız idrara göre daha yüksek oranda hCG içerir);
  • eğer çişinizi yaparken idrarınızı test etmek yerine test, bir örnek almayı  gerektiriyorsa; temiz, sabunsuz bir kap kullanın;

Not: Sanılanın aksine, gebeliği önleyici haplar, antibiyotikler ve asetaminofen gibi analjezikler almak, gebelik testinizin sonuçlarını etkilememeli.

One thought on “Gebelik Testi – Seçenekler Neler?

  1. Merhaba,

    6 aylık evliyim. Benim yumurtalıklarımda polikistik over olduğundan doktorum ile bire bir kontrol ettiğimiz bir aydayız. tarlusal adet söktürücü ilaçla başladık adet oldum, monodoks ve serophıne ile devam ettik. 14 ayrı test yapıldı. prolaktin seviyesi yüksek çıktığından dostineks e başladık haftada 2 gün içiyorum ve folic1 içmeye başladım. sat 23.12.2013 A14 de ise dr ultrasonda yumurtalığımın çatladığını belirtti. ilişki verdi. 06.12.2013 cuma için. cumartesi ise rahim duvarını kalınlaştırmak için jel verdi her gece vajinal yoldan kullanmaya başladım. en son ayın 6 sında rahim duvarı 8,9 mm idi.

    şuanda ise sık idrara çıkıyorum, şiddetli bir bel ağrısı göbek altında bir kasılma mevcuttur. hafta boyunca evde dinlendim ani ve ağır bir iş yapmadım. 1 hafta oldu sizce hamilelik belirtisi midir yoksa psikolojikmı ya da ilaçların yan etkisi midir? dr 23.12.2013 tarihinde kan testi yapmamı istedi. şuanda bekliyorum ama merakta ediyorum. bana küçücük bir bilgi verirseniz sevinirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *