Hamile miyim? – Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Test yapma zamanı geldiğinde, test yapıp yapmamaya karar vermeye çalışıyorsanız; gebeliğin ilk belirtilerini listeyen aşağıdaki tabloyu faydalı bulabilirsiniz.

Fakat önce küçük bir uyarı. Tabloda listenen bazı gebelik belirtilerine sahip olmak ve aslında hamile olmamak  — aynı şekilde, aslında bu belirtilerden hiç birine sahip olmamak ve yüzde 100 raporlu hamile olmak da mümkün.  (Gebelik belirtileri bölümünden tamamen sağsalim çıkmak olduça nadirdir, fakat, hey, olabilir!)

Gebeliğin İlk Belirtileri Tablosu:

Belirti Ne Zaman Olur Gebelik Süresince Olmasına Ne Sebep Olur Diğer Muhtemel Sebepler
Adet Değişiklikleri
Kaçırılan bir adet dönemi Reglinizin olma zamanı yaklaşınca – genel olarak, son regl döngünüzün ilk gününden dört hafta sonra; fakat genel döngünüzün tipik uzunluğuna göre biraz daha önce veya sonra. Progesteron seviyesinin yükselmesi adet döneminizi tamamen baskılar. Jet lag (Uçuşlarda saat farkından dolayı rahatsızlık), çok fazla kilo kaybı ya da alımı, iklimdeki bir değişiklik, diyabet gibi kronik hastalıklar veya tüberküloz, ağır hastalık, ameliyat, şok, bir yakınını kaybetme veya diğer stres kaynakları.
Normal adet döneminden daha hafif olması  Adet döneminizin olması gereken zaman civarı. Progesteron seviyeniz yükselmektedir; fakat regl döneminizi baskılamak için yeterince yüksek değildir – Doktorunuz ya da ebeniz için beklenen doğum tarihinizi saptamayı fazladan uğraştırıcı yapan bir şeydir. Doğum kontrol haplarıyla da yaşanabilir
Küçük bir miktarda lekelenme Yaklaşık olarak gebelik başlangıcından bir hafta sonra. Gebelikten yaklaşık bir hafta sonra rahim duvarı içinde döllenen yumurta oluştuğu zaman bu tip bir lekelenme oluşabilir. Not: Sadece küçük bir yüzdede kadınlar döllenmede kanama yaşayabilir. Eğer yoksa, panik olmayın. Doğum kontrol hapı kullanan ve tümörü ya da enfeksiyonu olan kadınlar tarafından da yaşanabilir. Bazı kadınlar, rutin olarak ara dönem lekelenmesi yaşayabilir. Lekelenme, düşük yapmanın en erken izlerinden biri de olabilir.
Karın Krampları
Karın krampları (regl dönemindeki alt karın ve pelviste ve/veya şişkinlik ve gazdaki gibi) Adet döneminizin olması gereken zaman civarı. Karın krampları, erken gebelikte hormonel değişiklikler tarafından tetikleniyor olabilir. Bazı kadınlar, bu krampları sanki adetleri başlamak üzereymiş gibi hissettiklerini tanımlar. PMS (adet öncesi sendromu), kabızlık, irritabl bağırsak sendromu.
Göğüs
Göğüs hassaslığı ve büyümesi Göğüs hassaslığı, gebelik başlangıcından bir kaç gün sonra kadar kısa sürede başlayabilir. Birinci üç ayın sonuna kadar genel olarak sona ermez. Göğüs hassaslığı (örneğin, gergin, sızlayan, şişmiş göğüsler) ve büyümesi gebeliğin erken döneminde hormonel değişiklikler sebebiyle olur. Adet öncesi sendromu (PMS), fazla kafein alımı veya kistik göğüs hastalıkları.
Mide bulantısı, yemekten tiksinme ve aşerme, artan koku duyusu
Sabah bulantısı (Hafif bulantıdan susuz kalmaya yol açabilecek ciddi kusmalara kadar herşey) Gebelik başlangıcından 2 – 8 hafta sonra. Sabah bulantıları, yüksek seviyedeki progesteron ve hCG (human chorionic gonadotropin) ile bağlantılıdır. Sabah bulantıları, kan şekerinizin en düşük olduğu zaman sabahları daha kötü olma eğilimindedir; fakat hayatı günün herhangi bir zamanında sefil yapabilir. Nezle, kan zehirlenmesi ve diğer hastalıklar.
Yemekten tiksinme ve aşerme (örneğin, ağızda metalik bir tat ve/veya belirli çeşitlerdeki yemekler için aşerme) Gebelik başlangıcından 2 – 8 hafta sonra. Yemekten tiksinme ve aşerme gebeliğin erken dönemindeki hormonel değişiklikler tarafından tetiklenir. Kötü beslenme, stres ya da PMS (adet öncesi sendromu).
Artan koku duyusu Gebelik başlangıcından 2 – 8 hafta sonra. Artan koku duyusunu, bir çok kadın gebeliğin erken döneminde, hormonel değişikliklerin bir sonucu olarak yaşar. Hastalık.
İdrara çıkma ihtiyacında artış ve/veya kabızlık
İdrara çıkma ihtiyacında artış Neredeyse, gebeliğin başlangıcından 2 – 3 hafta sonra. İdrara çıkma ihtiyacındaki artışı, kan akışı girişinin artması tetikler. İdrar yolları enfeksiyonu, rahim kistleri, pelvic bölgeye aşırı kafein girişi ve erken gebelik döneminde hcG’nin (human chorionic gonadotropin) üretilmesi ile.
Kabızlık Neredeyse, gebeliğin başlangıcından 2 – 3 hafta sonra. Progesteron, bağırsaklardaki kasları dinlendirir, bu da kabızlığın çeşitli derecelerine yol açar. Lifli gıdaların yeterince alınmaması veya sıvı tüketiminin yeterince olmaması.
Azalan enerji düzeyi
Kırgınlık Birinci üç ay boyunca herhangi bir zaman Kırgınlığa artan progesteron seviyesi ve  metabolizma hızının artmasında dolayı olur (vücudunuz, sizin ve gelişen bebeğinizin ihtiyaçlarını desteklemeye çalışıyor). Yeterince uyumamak, uygun bir biçimde beslenmemek ya da diğer tıbbi durumlar.
Üreme organlarındaki değişiklikler
Rahim boyu ve rahimdeki değişiklikler 6 hafta civarında Bu değişikliklere, gebeliğin erken dönemindeki hormonel değişiklikler neden olur. Gecikmiş bir adet dönemi.

Yaşadığınız diğer belirtiler hakkında  endişeli misiniz? Aşağıdaki yorumlarda hikayelerinizi paylaşın: 

{ 18 comments… read them below or add one }

Leave a Comment