Hamilelik Belirtileri

Test yapma zamanı geldiğinde, test yapıp yapmamaya karar vermeye çalışıyorsanız; gebeliğin ilk belirtilerini listeyen aşağıdaki tabloyu faydalı bulabilirsiniz.

Fakat önce küçük bir uyarı. Tabloda listenen bazı gebelik belirtilerine sahip olmak ve aslında hamile olmamak  — aynı şekilde, aslında bu belirtilerden hiç birine sahip olmamak ve yüzde 100 raporlu hamile olmak da mümkün.  (Gebelik belirtileri bölümünden tamamen sağsalim çıkmak olduça nadirdir, fakat, hey, olabilir!)

Gebeliğin İlk Belirtileri Tablosu:

Belirti Ne Zaman Olur Gebelik Süresince Olmasına Ne Sebep Olur Diğer Muhtemel Sebepler
Adet Değişiklikleri
Kaçırılan bir adet dönemi Reglinizin olma zamanı yaklaşınca – genel olarak, son regl döngünüzün ilk gününden dört hafta sonra; fakat genel döngünüzün tipik uzunluğuna göre biraz daha önce veya sonra. Progesteron seviyesinin yükselmesi adet döneminizi tamamen baskılar. Jet lag (Uçuşlarda saat farkından dolayı rahatsızlık), çok fazla kilo kaybı ya da alımı, iklimdeki bir değişiklik, diyabet gibi kronik hastalıklar veya tüberküloz, ağır hastalık, ameliyat, şok, bir yakınını kaybetme veya diğer stres kaynakları.
Normal adet döneminden daha hafif olması  Adet döneminizin olması gereken zaman civarı. Progesteron seviyeniz yükselmektedir; fakat regl döneminizi baskılamak için yeterince yüksek değildir – Doktorunuz ya da ebeniz için beklenen doğum tarihinizi saptamayı fazladan uğraştırıcı yapan bir şeydir. Doğum kontrol haplarıyla da yaşanabilir
Küçük bir miktarda lekelenme Yaklaşık olarak gebelik başlangıcından bir hafta sonra. Gebelikten yaklaşık bir hafta sonra rahim duvarı içinde döllenen yumurta oluştuğu zaman bu tip bir lekelenme oluşabilir. Not: Sadece küçük bir yüzdede kadınlar döllenmede kanama yaşayabilir. Eğer yoksa, panik olmayın. Doğum kontrol hapı kullanan ve tümörü ya da enfeksiyonu olan kadınlar tarafından da yaşanabilir. Bazı kadınlar, rutin olarak ara dönem lekelenmesi yaşayabilir. Lekelenme, düşük yapmanın en erken izlerinden biri de olabilir.
Karın Krampları
Karın krampları (regl dönemindeki alt karın ve pelviste ve/veya şişkinlik ve gazdaki gibi) Adet döneminizin olması gereken zaman civarı. Karın krampları, erken gebelikte hormonel değişiklikler tarafından tetikleniyor olabilir. Bazı kadınlar, bu krampları sanki adetleri başlamak üzereymiş gibi hissettiklerini tanımlar. PMS (adet öncesi sendromu), kabızlık, irritabl bağırsak sendromu.
Göğüs
Göğüs hassaslığı ve büyümesi Göğüs hassaslığı, gebelik başlangıcından bir kaç gün sonra kadar kısa sürede başlayabilir. Birinci üç ayın sonuna kadar genel olarak sona ermez. Göğüs hassaslığı (örneğin, gergin, sızlayan, şişmiş göğüsler) ve büyümesi gebeliğin erken döneminde hormonel değişiklikler sebebiyle olur. Adet öncesi sendromu (PMS), fazla kafein alımı veya kistik göğüs hastalıkları.
Mide bulantısı, yemekten tiksinme ve aşerme, artan koku duyusu
Sabah bulantısı (Hafif bulantıdan susuz kalmaya yol açabilecek ciddi kusmalara kadar herşey) Gebelik başlangıcından 2 – 8 hafta sonra. Sabah bulantıları, yüksek seviyedeki progesteron ve hCG (human chorionic gonadotropin) ile bağlantılıdır. Sabah bulantıları, kan şekerinizin en düşük olduğu zaman sabahları daha kötü olma eğilimindedir; fakat hayatı günün herhangi bir zamanında sefil yapabilir. Nezle, kan zehirlenmesi ve diğer hastalıklar.
Yemekten tiksinme ve aşerme (örneğin, ağızda metalik bir tat ve/veya belirli çeşitlerdeki yemekler için aşerme) Gebelik başlangıcından 2 – 8 hafta sonra. Yemekten tiksinme ve aşerme gebeliğin erken dönemindeki hormonel değişiklikler tarafından tetiklenir. Kötü beslenme, stres ya da PMS (adet öncesi sendromu).
Artan koku duyusu Gebelik başlangıcından 2 – 8 hafta sonra. Artan koku duyusunu, bir çok kadın gebeliğin erken döneminde, hormonel değişikliklerin bir sonucu olarak yaşar. Hastalık.
İdrara çıkma ihtiyacında artış ve/veya kabızlık
İdrara çıkma ihtiyacında artış Neredeyse, gebeliğin başlangıcından 2 – 3 hafta sonra. İdrara çıkma ihtiyacındaki artışı, kan akışı girişinin artması tetikler. İdrar yolları enfeksiyonu, rahim kistleri, pelvic bölgeye aşırı kafein girişi ve erken gebelik döneminde hcG’nin (human chorionic gonadotropin) üretilmesi ile.
Kabızlık Neredeyse, gebeliğin başlangıcından 2 – 3 hafta sonra. Progesteron, bağırsaklardaki kasları dinlendirir, bu da kabızlığın çeşitli derecelerine yol açar. Lifli gıdaların yeterince alınmaması veya sıvı tüketiminin yeterince olmaması.
Azalan enerji düzeyi
Kırgınlık Birinci üç ay boyunca herhangi bir zaman Kırgınlığa artan progesteron seviyesi ve  metabolizma hızının artmasında dolayı olur (vücudunuz, sizin ve gelişen bebeğinizin ihtiyaçlarını desteklemeye çalışıyor). Yeterince uyumamak, uygun bir biçimde beslenmemek ya da diğer tıbbi durumlar.
Üreme organlarındaki değişiklikler
Rahim boyu ve rahimdeki değişiklikler 6 hafta civarında Bu değişikliklere, gebeliğin erken dönemindeki hormonel değişiklikler neden olur. Gecikmiş bir adet dönemi.

Yaşadığınız diğer belirtiler hakkında  endişeli misiniz? Aşağıdaki yorumlarda hikayelerinizi paylaşın: 

26 thoughts on “Hamile miyim? – Hamilelik Belirtileri

 1. mrblr ben 1buçuk aylık evliyim en son adet tarihim 22eylüldü bu ay bugün olmam gerekiordu normalde ama hala olmadım ve belirtisinide hiç hissetmiyorum yanlız yumurtlama dönemimde eşimle bebek istediğimiz için sürekli denemeler yapmıştk ve ben 3haftadır karnımda hergün gün içerisinde ara ara kasılmalar ve devamlı sık sık idrara çıkıorum sadece idrarımı yaparken arada yanma oluyor ama bazen şiddetli bazen hafif bazende olmuyor arada midemde bulanıyor arada baş dönmem oluyor ama çok nadir hamilemiyim acaba die düşünüyorum ama hayal kırıklığı olur diyede test yapmaya korkuyorum sizce ne yapmalıyım bu anlattıklarm hamilelk belirtileri olabilirmi acaba ve ne zaman test yapmam gerekio ne olur beni en kısa sürede aydınlatırsanız çok mutlu olacağım.

 2. 1 ay önce sevgılımle surtunmelı bır ılıskı yasadm.uzerıme bosalmadı.menısının vajınama temas edıp etmedıgınden emın deılım.adetımın bıtıs gunuydu.hamıle kalmaktan cok korkuyorm.henuz adet gecıkmesı yasamadm.hamılelık belırtılernden de sadece kabzlıktan şikayetcıym.hamılelık rıskı var mıdır ? Lutfen yardımcı olun.

 3. Merhaba ben ekimin 20 sinde hastalandm bi hafta snra iliskye grdk yumurtlama doneminde de yaptk bzen midembulanyo basm dnyo halszlik hssddiyorum acaba psilojik mi yksa hamilemym iliskdn hemen snra bulantmda olyo 1 aylik evliym yardmci oln ltfn

 4. cacba hamilemym merak ediyorum. adetim düzensiz gecen ayın 26sında adet oldum eşimle ilişkiye girdik. çok merak ediyorum hesaplamalarıöma göre 2 haftalık hamile gözüküyorum acaba amile olabilir miyim ?

 5. Merhaba erkek arkadaşımla ilişkiye girdik fakat sadece bi jeremy girip çıktı açıyor dedim yaptırmadım bu durumda boşalma falan da olmadı iki aydır da adetim normal ama yine de hamilelik olabilir mi?

 6. Merhaba benin adet gunume 2 gun kaldi ama hamilelik suphem var diye test yaptim pozitf cikti 3 kere yaptim sabah ilk idrarle dai pozitf cikti acaba erkenmi yaptim acikcasi hastaligimin gununude unutum :)

 7. Merhaba 3aylık evliyim çocuğumuz olsun istiyoruz adet süreme 3gün var yaklaşık 10 gündür mide bulantım vAr ama bu 3 günde daha sık bulanıyor.kasık agrım gögüs şişkinliğimde var fakat sizce hamile miyim 3gün daha bekleyemedim :) bilginize ihtiyacım var.

 8. mrb. eşimle bi ay önce ilişkiye girmiştik bi bebeğimiz olsun istiyoruz ama olmuyo 1 yıldır evliyiz karnımın şişmesi sonucu adet geçikmem var acaba hamilelik varmıdır yardımcı olurmusunuzz ?

 9. arkadaslar suphelenıyorsanız test yapın yada saglık ocagı veya hastaneye gıdın boyle tereddutte kalmayın ve lutfen bazı arkadaslar yazmıs evlılık oncesı ılıskıye gırdım felan lutfen sıze oguut vercek degılım ama kendınıze acımıyorsanız hamıleysenız neolcak dogacak bebeklere yazık annesız babasız bu konular hasssas

 10. slm ben 2 bucuk aylık evlıyım hıc korunmadık adetime 1 hafta var ama kasıklarım çok agırıyo mıdem cok bulanıyo ve ara sıra basım donuyo acaba hamılemıyım cok sabırsızım bekleyemıyorum yaa

 11. aysegul adlı arkadaşımız haklı. sağlık ocakları her işe bakıyor. hatta ablam hamile olduğunu aile sağlık merkezinden öğrendi. saçmalayıp durmayın. meraklı gençler de girip çıkmasın.

 12. Merhaba arkadaşlar eşimle iki hafta önce birlikte olduk sabah adet oldum 10 gün erken şimdi ise sol bel kasık ve bacakta ağrı oluyor yüzümde sivilce çıktı özellikle sabahları karın ağrısı ve ayaklarım ağrıyor test yaptım hiç çizgi çıkmadı sizce hamile olabilir miyim acil cevap verir misiniz

 13. benim iki kız iki oğlum var kızlarda adet görmedim oğlan çocuklarda canlanana kadar aydan aya adet görüyorum sonra kesiliyorum bir buçuk aydan beri sağ tarafım kasığımda hafif ağrılı belim ağrıyor soltarafımdan seğirme gibi oluyor canım en çok tatlı türü veya bir şeyler istiyor birde ben daha önce kendimden şüpelendim sanki hamile olduğum içime doğdu yalnız sağlık ocağında tes yaptırdım şüpheli pozitif çıktı özele gittim küçük birşey var ama çocuğa benzemedi adetimin ikinci günü gel bakıyım dedi. fakat ben merak ediyorum beni aydınlatırmısınız şimdiden teşekkürler

 14. Meraba sevgilimle 3 gün önce korumayla ilişkiye girdik sevgilim prezervatife boşaldıktan sonra biraz daha devam ettirdik çıkardığımızda ıslak bi şey yoktu üstünde ama yüne korktum . Bu yüZden kendimi psikolojik olarak kötü yönde etkiliyorum sizce napabilirim

 15. Mrb cvp yazmiyorsunuz ama ben yinede sormak istiyorum , ben ocagin 6 esimle iliskiye girdim adet donemim bitdikten 2 gun sonra ve benim adet zamanim gecikti 4 gun oldu geceli 28 ocakta adet gormeliydim olmadi daha once tedavi oldum ve adetim normel oluyordu bu ay ilaci kestim ve adetim olmadi bel kasim yani nasil desem miydem cok bulanmiyor normeldede bunyem gucludur ama agzimda tatsizlik var bazen evet oylesine miyd3 bulantisida oluyor ama cikartma derecesinde diyil koku duyularim hassaslasdi ve yemeklerin kokusu hem miydemi bulandiriyor hemde sanki basimda bir kasilma oluyor belim cok fena agiriyor adet donemimden tahminen 7 gun once basladi halada agiriyor bazen dduruyor bazen basliyor canimi acitiyor esime karsi biraz isteksilik var ayaklarim agriyor uyukluyorum her daim bas donmem yok daha onceleride adet gecikmelerim olmusdu ama hic belim agirmamisdi beni asil supelendiren bu 1 senelik evliyim bebeyim olmasini cok istiyorum ama cok heveslenmekte istemiyoru test yapmayada korkuyorum ya negatif cikarsa diye ama bu subhede beni olduruyor basimdada agrilar oluyor bazen ben normelde gece uykularinda zorlanirim ama simdi erken yatiyorum , neyse okudugunuz icin ts bide bilgi verirseniz cok sevinirim
  Son nokta

 16. merhaba arkadaşlar gebe kalmak istiyorsanız öncelikle rahat olmanız gerekiyor ne kadar kafaya takarsanız psikolojik hastalıklara da neden olur.ben gecen ay kafaya cok takıyordum test yaptığımda negatif cıkınca kendimi ve eşimi çok üzdüm.ondan sonra yaptığımın yanlış olduğunun farkına vardım. bu ay hiç hamileliği düşünmedim hayırlısını istedim bu ay regl dönemim gecikti test yaptım pozitif cıktı allah nasip ederse bebeğimi dünyaya getireceğim.sizlerde kafanıza takıp kendinizi üzmeyin biliyorsunuz ki herşey allahtandır yeri ve zamanı geldiğinde olur inşallah allah hepinizin gönlüne göre versin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *